Premier RP Beata Szydło w Hadze, na spotkaniu z przedstawicielami Polonii.

Pani Premier spotkała się 8 lutego z premierem Holandii Markiem Rutte. Zaraz po spotkaniu z premierem Holandii udała się do Ambasady RP w Królestwie Niderlandów.

Poolse Media, były obecne na spotkaniu z szefową Rządu RP, która przekazała nam do wiadomości o czym rozmawiała z Markiem Rutte.

Głównym poruszonym tematem była „obrona wspólnego rynku”, po wyjściu UK z EU.

„Wspólnym celem Polski i Holandii powinna być obrona rynku wewnętrznego. Nasze dwa państwa po Brexicie przejmą na siebie ciężar obrony wspólnego rynku”.

Przyszłość UE i koniecznych reform była głównym tematem jej rozmowy z premierem Holandii. W jej ocenie wiele punktów widzenia Polski i Holandii jest zbieżnych. „Zarówno Polska, jak i Holandia mają bardzo mocne przekonania, że naszym wspólnym w tej chwili celem powinna być obrona rynku wewnętrznego” – mówiła szefowa polskiego rządu.

Polscy pracownicy w Holandii.

Według premier „jest zrozumienie” ze strony premiera Holandii w kwestii pracowników delegowanych w Unii Europejskiej. Propozycje nowych unijnych przepisów w tej sprawie zaproponowała Komisja Europejska; krytycznie oceniają je państwa Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska.

Nauka języka polskiego.

Odnosząc się do spraw dwustronnych, premier poinformowała, że podniosła kwestię nauki języka polskiego w Holandii. „Ustaliliśmy, że nasze ministerstwa wypracują model współpracy, który będzie wspierał naukę języka polskiego” – oświadczyła. Jak mówiła premier, rozmowa dotyczyła też polskich pracowników w Holandii. „Oczekujemy, że rząd w Holandii będzie rozumiał również ich problemy i ich wspierał”

Jak powiedziała premier, podczas rozmowy zgodzili się z premierem Rutte, że należy zrobić wszystko, by nie dochodziło do kolejnych „exitów”. „Jeżeli nie wyciągniemy wniosków z Brexitu, to rzeczywiście może dojść do wzrostu niezadowolenia i chęci wyjścia z UE w kolejnych państwach.

Spotkanie z nami.

Ciepłe i przyjacielskie spotkanie z premier zakończyło się odznaczeniem zasłużonych Polaków w tym trzech mężczyzn, którzy ostatnio ratowali rodzinę tonącą w kanale wraz z autem. Panowie bez namysłu ruszyli na ratunek tonącym podczas gdy pozostali na brzegu gapie czekali na przyjazd pomocy ratunkowej.

Na spotkanie z Panią Premier, nie została zaproszona Małgorzata Bos-Karczewska, szefowa antyrządowego portalu polonia.nl, która to po ukazaniu się artykułu w Gazecie Polskiej na temat wizyty premier i spotkaniu z Polonią w Ambasadzie tak podsumowała artykuł w Gazecie Polskiej.

2017_02_13_18-16-17

Nie wiedzieć skąd te wnioski pani BosKarczewskiej, nie mamy pojęcia skąd pochodzi przytoczony przez redaktor naczelną polonia.nl cytat, może się jej przyśnił, może to efekt jej rozżalenia?

Gazeta Polska Codziennie, podała:

„HAGA Niestety Polska jest nadal przedstawiana w Holandii jako kraj Trzeciego Świata – relacjonowała „Codziennej” redaktor polsko-holenderskiego portalu informacyjnego Poolse Media Ewa Żyźniewska. – Jako główne bogactwa wymienia się węgiel i Wisłę, a na mapie widnieje Warszawa, Łódź i Auschwitz – dodała Żyźniewska.

Środowe rozmowy premier RP Beaty Szydło z premierem Królestwa Holandii Markiem Ruttem w Hadze były okazją do spotkania się z holenderską Polonią. Podczas krótkiego wystąpienia premier Szydło zapewniła o wsparciu polskiego rządu dla obywateli RP. – Jesteśmy gotowi na współpracę ze wszystkimi organizacjami polonijnymi – oświadczyła polska premier.

– W tej chwili ze strony obecnego rządu mamy wsparcie. Niestety, mimo że Polacy w czasie drugiej wojny światowej wyzwalali Holandię, wiedza Holendrów na temat Polski jest właściwie żadna – mówiła w rozmowie z „Codzienną” Ewa Stasinowska, członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu i szefowa Klubu „GP” w Amsterdamie. – Wizyta pani premier Szydło oraz niedawna wizyta wiceministra MSZ-etu Jana Dziedziczaka wskazują, że rząd stara się to zmienić. Polska musi jednak bardzo dużo zrobić na terenie Holandii, która przecież jest bardzo istotnym krajem ze względu na to, że Królestwo Niderlandów jest drugim po Niemczech inwestorem w Polsce. Takie bilateralne wizyty są niezwykle ważne i mam nadzieję, że to dopiero początek – dodała Stasinowska.

– Niestety Polska jest nadal przedstawiana w Holandii jako kraj Trzeciego Świata – mówiła z kolei Ewa Żyźniewska z Poolse Media. – W podręcznikach dla młodzieży Polskę przedstawia się w kontraście do Europy Zachodniej, tj. krajów dobrobytu. Niestety holenderska młodzież od prawie 10 lat uczy się z tych podręczników i ma obraz Polski komunistycznej i biednej. Na mapie państwa polskiego widnieje Warszawa, Łódź, Poznań i Auschwitz, a w podręcznikach zabrakło miejsca na wzmiankę o uchwaleniu pierwszej w Europie konstytucji czy założeniu drugiego w Europie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Polska jest przedstawiana jako kraj bardzo biedny i tani, w którym można kupować ziemię – relacjonowała Żyźniewska.

– W holenderskich mediach, zwłaszcza po zmianie rządu, miały niestety miejsce olbrzymie manipulacje inspirowane pewnie dezinformacją panującą w pewnych kręgach w Polsce – dodała Katarzyna Kopcińska współpracująca z Klubem „GP” w Amsterdamie. – Mamy nadzieję, że teraz będziemy mogli liczyć na większe wsparcie ze strony polskiej ambasady i rządu – dodała.” GP autor Joanna Kowalkowska.

Komentarz Bos Karczewskiej , pozostawiamy bez komentarza.

Odnośnie przedstawionej przez Poolse Media wiadomości o wizerunku Polski w holenderskim podręczniku dla dzieci do grupy 7, to wiadomości w nim zawarte uważamy za nieaktualne i wypaczające obraz Polski.

Pierwszy uderzający zapis to, ze Holandia została wyzwolona przez Anglików, Kanadyjczyków i Amerykanów, Polska natomiast przez ZSRR.

Nie ma nawet wzmianki o tym, że Holandię wyzwalali Polacy. Generał Sosabowski, generał Maczek. Jest za to kłamliwe, obrzydliwe przeinaczanie faktów.

W książce można przeczytać, ze Polska po drugiej wojnie światowej dobrowolnie przystąpiła do bloku krajów komunistycznych. Jej obraz zestawiony jest w jedną całość z Bułgarią i Rumunią. Oglądając zdjęcia w książce, prawdopodobnie pochodzące z Rumunii, dziecko ma nadal wrażenie, że mowa o Polsce. Zdjęcia przedstawiają wozy z sianem, auta z sianem. Pod zdjęciami zamieszczona została informacja, że po 1989 roku , wciąż więcej państw nie chciało przynależeć do Związku Radzieckiego. Nastała bieda, którą obrazuje wymowne zdjęcie prawdopodobnie z kraju bałkańskiego. Uderzająco ważną uwagą zdaje się dla autora książki być powstanie pierwszego McDonalda, który nawet w książce datuje na 31stycznia 1990 roku.

Dzięki możliwości uczestnictwa na spotkaniu z panią premier i osobistej rozmowy, mogłam przekazać kserokopię rozdziału poświęconego wiadomościom o Polsce. Tym samym kształtowaniu wizerunku Polski w świadomości jeszcze dzieci, indoktrynacji?

16667652_1467969443214913_166009661_o

Książkę otrzymałam od Magdaleny Szymańskiej, mamy dzieci, które niestety zderzyły się z tymi informacjami w szkole.

Jako pedagog i matka, muszę zwrócić uwagę, że należy zwracać uwagę, czego uczą o Polsce w holenderskich szkołach, tym samym pokazywać jak Polska wygląda naprawdę.

W Holandii mieszka obecnie 35.000 polskich dzieci, według oficjalnych informacji. Jest na co zwracać uwagę.

Poolse Media- Ewa Żyźniewska

zdjęcia: Poolse Media, Zjednoczeni W Holandii, Klub Gazety Polskiej w Amsterdamie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: