Ostatni Maczkowcy. To Twoje ręce dały mi wolność.

Do szkoły działającej przy fundacji ProPolonia, przyjechali mjr. Słowiński i na co dzień mieszkający w Bredzie pan Roman Figiel. Ci zacni weterani w bardzo zaawansowanym wieku dali nam wolność, pokonując w 1944 roku wojska niemieckie, walcząc pod dowództwem gen.Maczka.

W sobotę 27 października, dokładnie dwa dni przed 74 rocznicą wyzwolenia Bredy przez dywizję gen. Stanisława Maczka odbyło się interesujące spotkanie, które poprowadziła dyr. szkoły Jolanta Husiatyńska-Gołka.

W Szkole Polonijnej im. gen.Stanisława Maczka w Brabancji Północnej  mieliśmy okazję by spotkać się i porozmawiać z ostatnimi już z Maczkowców. Uczniowie szkoły mieli  prawdziwą gratkę naocznie poznawać historię.

Do szkoły działającej przy fundacji ProPolonia, przyjechali mjr. Słowiński i na co dzień mieszkający w Bredzie pan Roman Figiel. Ci zacni weterani w bardzo zaawansowanym wieku dali nam wolność, pokonując w 1944 roku wojska niemieckie.

Dlatego spotkanie było zatytuowane: „To Twoje ręce dały mi wolność”, spotkanie dzięki, któremu naocznie można było poczuć historię. Podczas uroczystości otwarto grupę rekonstrukcyjną Czarne Diabły. Akt założenia własnoręcznie podpisali obecni weterani. Dzieci odśpiewały hymn szkoły, do którego tekst napisał nauczyciel szkoły polonijnej Przemysław Pysz.

Uroczysty dzień patrona szkoły uświetnił chór „Antwerpia”, który wykonał utwory patriotyczne takie jak „Dziewczyna z granatem”, „Pierwsza brygada” czy „Legiony”

Podczas uroczystości obecni byli również:

Adam Jaworski, przedstawiciel Ambasady RP w Hadze
Ryszard Bielecki, Dyrektor Kujawsko – Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy wraz z podopiecznymi i uczestnikami wycieczki do Bredy
Eric van Tilbeurgh, prezes Fundacji Wojtek Polski wyzwoliciel na wszystkich frontach Jerzy Samborski, przedstawiciel Wyzwoleńczego Szlaku 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka
Zofia Kruk, Właścicielka Restauracji Klein Zakopane
Grzegorz Węgrzyn, podróżnik i żeglarz, delegat Burmistrza Miasta Gryfino
Wojciech Romaniak, Prezes Grupy Rekonstrukcyjnej Pierwszej Dywizji Pancernej „Antwerpia” wraz z członkami G.R. oraz śpiewającą grupą z Antwerpii
Karol Cygan wraz z kolegami i koleżankami z Husaria Polska Grupa Motocyklowa
Ewa Żyźniewska, przedstawicielka Poolse Media w Królestwie Niderlandów
Karol Majak i Pan Mateusz Miśkiewicz , przedstawiciele Paczki dla Bohatera w Królestwie Niderlandów

Amsterdam, Nederland

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Polskie Media w Holandii

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading