Eutanazja w Holandii/Niderlandach, została wprowadzona w Wielki Piątek w 2002 roku, przez minister zdrowia Els Borst. Holandia była pierwszym krajem w Europie, który wprowadził eutanazję. Do roku 2002 wykonywano eutanazję w innej formie, terminalej sedacji. Przedawkowywano leki a następnie nie podawano jedzenia i picia, nawet przez kilka dni, aby pacjent zmarł.
Nie istniały wówczas hospicja. Pierwsze hospicjum opieki paliatywnej w Holandii założył Polak, internista doktor Zbigniew Żylicz, tym samym umożliwiając pacjentom godne odejście, bez stosowania eutanazji aktywnej, czyli podania śmiertelnego zastrzyku.
Obecnie w Niderlandach, eutanazji poddawane są dzieci, za zgodą rodziców, od 12 lat do pełnoletności. Dorośli, za zgodą lekarza oraz dodatkowego lekarza potwierdzającego słuszność tej decyzji.
Obecnie dyskutuje się w rządzie o wprowadzeniu możliwości wykonywania eutanazji na dzieciach w wieku od 1 roku do lat 12. Nie jest to jeszcze obwarowane prawnie, nie jest możliwa eutanazja, w tym przedziale wiekowym.