ŚWIAT OCZAMI DZIECKA. SPOTKANIA Z HISTORIĄ POLSKI.
Projekt jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Świat oczami Dziecka. Autorska audycja radiowa Ewy Żyźniewskiej, zmienia formę na spotkania live z dziećmi, które będą emitowane w internecie oraz na falach Polskiego Radia Amsterdam. Spotkania z Historią Polski w Amsterdamie i Bredzie.
Husaria Rzeczypospolitej to pierwszy odcinek projektu Świat oczami dziecka. Spotkania z historią Polski. Projektu współfinansowanego w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Lekcję przygotowaliśmy wspólnie z mgr Przemkiem Pyszem, nauczycielem w Polonijnej Szkole im. gen. Stanisława Maczka w Brabancji Północnej, przy fundacji ProPolonia, reprezentowanej przez mgr Jolę Gołkę.
Kolejne odcinki Świata Oczami Dziecka, zostały przeprowadzone przez dr Marcina Chorązkę, który przeprowadza dzieci od powstania państwa polskiego po jego lata świetności. Z wyczuciem i w doskonały przystępny sposób sposób przedstawia dzieciom skomplikowaną historię Polski. Lekcje odbyły się w szczególnym miejscu, podczas zajęć w Polskiej Misji Katolickiej Amsterdam.
Dlaczego mówię po polsku?
Najnowszy projekt naszej fundacji, w realizacji. Zdjęcia zaczęliśmy na początku marca. Wiosenny projekt, ma pokazać niezdecydowanym rodzicom, że warto mówić po polsku.
Rezultat:
Zapraszamy do obejrzenia 55 minutowego materiału na temat „Dlaczego mówię po polsku?”
W ten projekt włożyliśmy nasze serca, czym jest język ojczysty, czy to tylko zbiór wyrazów, słów, zdań, czy coś więcej? Co możemy przekazać naszym dzieciom, czym jest dla nas Polska, co mamy w sobie takiego co odróżnia nas od innych narodów, dlaczego warto pielęgnować i przekazywać język, religię, tradycję, kulturę, wartości?
Na te pytania odpowiedzą nam dzieci i ich rodzice, którzy własną postawą udawadniają, że warto mówić po polsku, warto przekazać dziecku cząstkę siebie w postaci tego co mamy najcenniejsze, języka, kultury, wartości, religii, wszystkiegotego to co czyni nas tymi kim jesteśmy! Polakami!
Dziękujemy za Wasze emocje, słowa, to kim jesteście, za to, że zgodziliście się wziąć udział w naszym projekcie.
Na pytanie: dlaczego?, odpowiedzą same dzieci i ich rodzice. Dwujęzyczność, wielojęzyczność, to w początkowej fazie, niełatwy proces. Jednak kiedy zaciśniemy zęby i przetrzymamy pierwsze lata życia dziecka, zaowocuje nam po dwukroć , trzykroć…. a nawet jak w poniższym przykładzie po czterokroć!
Mówię po polsku i niderlandzku. Dwujęzyczność to atut.
To projekt nowatorski, kompendium wiedzy, co robić by dziecko chciało mówić
w języku polskim.